Rybárstvo a rybnikárstvo

Rybárstvo - zaoberá sa vysádzaním, ochranou rýb a rybolovom. 

  1. rekreačný rybolov - záľuba, oddychová činnosť
  2. športový rybolov - súťaž v love rýb

Pre rybolov platia pravidlá. Rybár musí mať povolenie loviť na danom mieste, musí mať rybárske povolenie a rybársky lístok, do ktorého si zapisuje úlovky (množstvo úlovkov je limitované), musí byť dané ročné obdobie (u jednotlivých druhov rýb je to rôzne), v určitých obdobiach nie je dovolené napr. loviť v noci. Dodržiavanie predpisov kontroluje rybárska stráž, ktorá vás skontroluje aj uprostred noci. V našom okrese sa ryby lovia napr.: RO Kurinec, Teplý vrch, Gemerský Jablonec.

Rybnikárstvo - zaoberá sa chovom rýb.

U nás sú najčastejšie ryby: v stojatých vodách kapor obyčajný, v tečúcich vodách pstruh potočný. Kapre sa na jeseň premiestňujú do nádrží, pretože ich mäso by malo bahnitý zápach a neboli by chutné a vhodné na konzumáciu. 

Väčšina rýb vidí dobre. Najlepšie vidia dravé ryby. Sú obdarené citlivým čuchom a chuťou. Exotické druhy rýb sa častokrát chovajú aj v domácnostiach najmä druh Cichlid (afrických, amerických).

 

Neresenie - rozmožovanie rýb

Plôdik - súbor mladých rýb

Ikri - vajíčka rýb

Ryby sú význam zdrojom vitamínov A, D. Z hľadiska zdravej výživy by sme mali skonzumovať týždenne aspoň jednu rybu. Rybie mäso je ľahko stráviteľné a diétne. Výborné sú rybie fašírky, grilované ryby (častokrát sa podávajú v zahraničí ako domáca pochúťka, naše ryby si však tiež môžeme chutne ugrilovať), rybacie nátierky, údené ryby, vyprážané ryby atď. 

Rybár je človek, ktorí sa venuje svojmu koníčku častokrát v daždi, aj napriek neúspechom sa nevzdáva a ak si myslíte, že sú to tichí ľudia, tak sa mýlite :-)